[DOTAZ] Problém s vyprazdňováním desetiletého Jack Russel teriéra: jakou roli hraje vláknina a oleje?

dotaz-problemy-s-vyprazdnovanim-jack-russel-terier

Máme radost, když se na nás obrátíte pro radu. Tentokrát zveřejňujeme diskusi s paní Terezou, jejíž desetiletý pejsek začal mít problémy s vykonáváním potřeby. Co bylo příčinou a co na takové problémy pomáhá? Odpovídá Petr Košina, chovatel bostonských teriérů a majitel Dejmunej.cz.


 

Petr Košina: Dobrý den, napsala jste nám o víkendu dotaz:

"Zaujala mě Vaše nabídka a chtěla bych se poradit. Mám 10letého Jack Russela a v poslední době má trochu problémy s vyprazdňováním, tzn. pokouší se třeba 5x, 6x a až pak se to povede. Na veterině jsme byli, žádné onemocnění střev ani prostaty se nepotvrdilo. Myslíte, že by pro něj mohl být nějaký Váš produkt z řady na zažívání vhodný, popř. který? Předem moc děkuji za rady."

Chtěl bych se Vás zeptat, čím krmíte, berete nějaké léky? Jakou má pejsek aktivitu?

Tereza: Děkuji za reakci. Léky nebere vůbec žádné, krmený je granulemi, aktuálně Fitmin for live jehněčí, 2x-3x do týdne vysokoprocentní masová konzerva a pamlsky, nejčastěji suchary a sušené maso. Pohyb má pravidelný, 3x denně cca 20-30 min venčení a tak 2x do týdne hodinová procházka. Snad budou informace dostačující.

Petr Košina:  Obyčejně je to tak, že potíže při vyprazdňování bývají stravou - absencí vlákniny. Já Vám mohu doporučit naši nahrubo sekanou zeleninu + bylinky, kterou lze přimíchávat ke granulím. Domnívám se, že by bylo dobré i vyzkoušet BARF, ale nevím, jak se k tomuto stavíte. Důvod je ten, že maso obsahuje přirozeně vodu a „nevysušuje“ tělo psa tolik jako granule. Máme tedy na výběr mezi těmito variantami. Co si o tom myslíte?

Zelenina: PerNaturam Zahradní směs
zahradni-smes-doplnek-stravy-pro-stenata-a-psy-proti-problemum-s-analnimi-zlazkami-a-zanetum
Zelenina je sušená, je tedy dobré denní dávku zalít vodou a nechat cca 10 minut vodu absorbovat, lze ji přimíchat ke granulím. Doporučuji přidat vždy trochu lososového oleje kvůli stravitelnosti a vstřebávání živin v trávicím traktu a střevech.

Bylinky: PerNaturam 30 bylin

30-bylin-doplnek-stravy-pro-stenata-a-psy-pro-prirozene-a-spravne-traveni-a-zazivani

Tato směs je také suchá, doporučuji přimíchávat ke granulím také, opět s nějakým olejem (lososový máme v nabídce). V obou případech dobře promíchejte granule + zeleninu (nebo bylinky) + olej. Já to dělám tak, že jídlo rozkládám do 2 denních dávek, což je i u staršího pejska dobré. Ráno dostane granule + bylinky + olej a večer + zeleninu + olej. Osobně bych uvažoval opravdu o mase. Prodáváme hotové výrobky, kde je vše důležité. Můžete to udělat tak, že zkusíte ráno trochu granulí a večerní dávku nahradíte masem. Pokud budete chtít, poradím Vám, co vybrat, jen nabízím… Každopádně bych pejskovi pořídil ještě probiotika (např. pasta Probican je skvělá). A přidávejte do jídla pro dobré trávení. Velmi doporučuji! Budete-li chtít, ozvěte se.

Tereza: Dost jsem si o tomto problému četla a též bych to přisuzovala nedostatku vlákniny, přesně jak píšete. Proto jsem se i obrátila na Vás a Vaše stránky. Hlavně bych raději nejdříve vyzkoušela jít touto cestou, než podstupovat všelijaká vyšetření. Přecházet na kompletní BARF asi úplně nechci, nicméně při vaření pes syrové maso dostává, stejně tak zeleninu, ale je pravdou, že to není pravidlem. Určitě vyzkouším dle Vašich rad i zeleninu i bylinky každodenně a konzervy už budu dávat pouze 100% maso. Určitě si ale z Vašich hotových výrobků nechám ráda poradit. A pastu mohu kombinovat s oběma směsmi? Abych mu to trávení neproháněla třeba zase moc :)

Petr Košina: Vůbec bych zatím neuvažoval zatím o vyšetřeních. Zkuste obměnu v některých směrech a způsobu stravy. Zatím bych pejska netrápil.  Zkuste kouknout na ty výrobky, myslím, že to pomůže upravit trávení a vyprazdňování. Probican dávejte přímo do jídla. Já dávám velikost perličky. A nebojte, opravdu mu to udělá dobře, osidlujete tím střevo, je to probiotikum, není to škodlivé, naopak. A pokud budete zkoušet bylinky, i ty jsou probiotického charakteru. Velmi prospěšné pro trávení a nezapomeňte na ten olej, je to důležité. Ozvěte se, kdyby bylo potřeba. Děkuji Petr

Tereza: Bohužel jsme včera se psem na veterině skončili, protože se přestal vyprazdňovat úplně a příčina už je jasná. Výrazně zvětšená prostata utlačující střeva, tzn. že problém s trávením jako takovým nemá, každopádně ale máme na měsíc léky, projímadlo a bylo nám doporučeno doplňovat vlákninu a oleje, které budou udržovat stravu na měkčí bázi, než se prostat zmenší. Takže se Vaše přípravky budou i tak hodit. Moc Vám děkuji za vstřícnost a všechny rady, budu Vás určitě doporučovat. Myslím, že takhle by to mělo vypadat!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz